דיון פתוח - דת ואמונה

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• שאתה אומר לא אכפת לי שהסגרו את הישיבות
      לרוב האנשים לא אכפת אם נגיד מישהו נדפק לו האוטו לא יהיה אכפת כי זה לא שלו
      להיות חזק זה לא הכל
      להיות הכל זה לא חזק
      (כן גם אני לא הבנתי למה כתבתי את זה )
    • התגובה שלך מעידה על כך שלא ההנת לחלוטין למה התכוונתי
      הכוונה שלי הייתה שלא משנה לי מאיפה יביאו את הכסף. שזה לא יהיה על משלם המיסים! מאיפב בם יביאו את הכסף זה עניין שלהם. מבחינתי שלא יצליחו למצוא תקציב

סגן ראש צוות חדשות | חבר בצוות היצירתיות

כתב השנה 2016
      ״מישהו פעם אהב אותי ככה, לכתוב על היד בצבעים לתמיד
      את ראשי התיבות של שמותינו ביחד, בתוך לב אדמדם
      "עם פרחים
    • גיל-
      עם רוב מה שאמרת אני מסכים.
      רק נקודה אחת, זה שרובם לא מתגייסים ולא עושים שירות לאומי או לא מתנדבים לאחר מכן, לא אומר שאתה לא צריך לתקצב להם את הישיבות אחר כך. אין שום קשר.
      השאלה האם לתקצב להם את הישיבות או לא תלויה לדעתי בפרמטר אחד בלבד והוא האם הם עובדים ומשלמים מיסים. ובפרמטר הזה אפשר להתחיל לסמן וי כיוון שעובדתית רוב החרדים עובדים, וכל שנה עוד ועוד חרדים נוספים למעגל העבודה. ביסוס ? בבקשה:
      haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2839940

בכוונה הבאתי מעיתון הארץ כדי שלא תגיד שהנתונים מסולפים לטובת החרדים או כל מיני שטויות כאלה...

לא ענית לגבי מה שכתבתי בעניין הדת, האשכול הזה נפתח בנושא של אלוהים ולא חרדים חחחחח
      "Let your faith be bigger than your fear" - "תן לאמונה שלך להיות גדולה יותר מהפחד שלך"

• בנוגע להגבלת המוח של האישה לא צריך להעמיק יותר מידי כדי לשים לב להגבלות ששמים על נשים בחברה החרדית

ראית פעם אישה חרדית שהיא מפרנסת עיקרית של משפחה? אני לא אהיה מופתע אם תענה לא. ואם כן ראית, כנראה ספורות.
      עדיין נשים חרדיות לא יכולות לרכוש השכלה.

אני יכול להרחיב פה בנושאים של האימהות ומה היו תפקידן בהשוואה לאבות, אבל זה לא רלוונטי מכיוון שאז זה היה מקובל לא רק בחברות האלו.
      הבעיה היא שהתורה בעל פה ממשיכה את המסורת
      (נשים לא יכולות ללמוד, נשים נמצאות בעזרת נשים, רק גברים קוראים בתורה וכו׳)

כתב השנה 2016
      "עם פרחים
    • תבדיל בין ההגבלות על הנשים בעדה החרדית, לעומת ההגבלות שהדת שמה לכל בני האדם ובפרט ליהודים באשר הם.
      העדה החרדית כשמה כן היא, מקצינה את ההלכה ובכל דור קובעים עוד גדר ועוד סייג להלכות שכבר מזמן שמו להן מספיק גדרות וסייגים, וכך יוצא שבכל דור העדה החרדית רק הולכת ומקצינה כי בכל פעם הם באים ואומרים "זה ההלכה, בוא נשים לה עוד גדר ליתר ביטחון".
      אבל אני לא חרדי, ולכן הטענות כלפי החרדים לא שייכות לפה כלל...

אשמח שתציג לי הוכחות וביסוס לכך שלפי ההלכה נשים לא יכולות ללמוד. אין כזו הלכה. שמעת פעם על נחמה ליבוביץ' ? (והיא בסה"כ דוגמה לכך שאין שום איסור על נשים ללמוד, מלבד העובדה שגם אם תחפש אתה לא תמצא).
      נשים נמצאות בעזרת נשים, וגברים נמצאים בעזרת גברים- עם זה אין שום בעיה, הפרדה בין המינים בזמן התפילה כדי שבזמן התפילה יוכלו באמת להתרכז. אין פה שום שוביניזם.
      אכן רק גברים קוראים בתורה בבית הכנסת, אבל באותה מידה שאתה רואה את זה כאפליה כלפי נשים, אני יכול לראות את זה כאפליה כלפי גברים שצריכים ללמוד כל שבוע את כל טעמי הפרשה בעל פה, בדיוק כמו שאמרתי לגבי התפילין שבאותה מידה שאתה יכול לראות את החיוב רק של הגברים להניח תפילין ולהתפלל 3 תפילות ביום כאפליה כלפי נשים ולעומת זאת אני יכול לראות את זה שהגבר צריך לקום כל יום ב7 בבוקר לתפילה והאישה יכולה לישון גם עד 10 אם רוצה, כאפליה כלפי גברים.
      הכל זה שאלה של הסתכלות.

לדיון הזה בכל מקרה אין כ"כ משמעות כיוון שגם אם אתה לא מסוגל לשאת מבחינה רגשית את האפליה לכאורה שיש בתורה כלפי נשים, אין זה מוכיח ולו במעט את אי אמיתות התורה, ולכן אם אתה רוצה להמשיך בדיון כך שגם יהיה לו משמעות צריך להתחיל מנק' ההתחלה...
      אתה מגדיר את עצמך אתאיסט נכון ?
      "Let your faith be bigger than your fear" - "תן לאמונה שלך להיות גדולה יותר מהפחד שלך"

• איתי42 wrote:

אכן רק גברים קוראים בתורה בבית הכנסת, אבל באותה מידה שאתה רואה את זה כאפליה כלפי נשים, אני יכול לראות את זה כאפליה כלפי גברים שצריכים ללמוד כל שבוע את כל טעמי הפרשה בעל פה, בדיוק כמו שאמרתי לגבי התפילין שבאותה מידה שאתה יכול לראות את החיוב רק של הגברים להניח תפילין ולהתפלל 3 תפילות ביום כאפליה כלפי נשים ולעומת זאת אני יכול לראות את זה שהגבר צריך לקום כל יום ב7 בבוקר לתפילה והאישה יכולה לישון גם עד 10 אם רוצה, כאפליה כלפי גברים.
      הכל זה שאלה של הסתכלות
      איתי, אף אחד לא רואה את זה כאפליה כלפי גברים, כי הגברים זוכים לקיים מצווה שעל הנשים נאסר לקיים. אתה יכול לבוא ולהגיד "זה מה שאלוהים רצה, כי הוא העניש אותה על שאכלה ראשונה מעץ הדעת ופיתתה את אדם", אבל מכאן ועד לבוא ולהגיד שזו אפליה כלפי גברים- לא משנה עד כמה תעוות את המציאות, זה ממש לא יהיה נכון..

איתי42 wrote:

לדיון הזה בכל מקרה אין כ"כ משמעות כיוון שגם אם אתה לא מסוגל לשאת מבחינה רגשית את האפליה לכאורה שיש בתורה כלפי נשים, אין זה מוכיח ולו במעט את אי אמיתות התורה, ולכן אם אתה רוצה להמשיך בדיון כך שגם יהיה לו משמעות צריך להתחיל מנק' ההתחלה...
      אתה מגדיר את עצמך אתאיסט נכון ?
      אף אחד לא בא להגיד לך "אל תאמין", בסה"כ אומרים כאן שתפעיל שיקול דעת לפני שתפעל ע"פ הדרך שהתורה מצווה עליך לפעול. הטענה העיקרית פה היא שגם אלוהים יכול לטעות, או להיות מעודכן למצב שהיה בעולם לפי 5000 שנים, ומכיוון שאדם מאמין לא יכול להגיד דבר כזה, אני מאמין שאתה מדבר עם אתאיסטים.
      שוב, יש דברים מאוד יפים בתורה, אבל יש דברים שפשוט משחירים את נקודות האור האלה. ובנוגע לענות האלה של ה"אתה לא מסוגל לשאת מבחינה רגשית" די עם הבולשיט הזה, במקום לחזור על המשפט חסר המשמעות הזה בצורה טוטאלית תגיב בצורה קצת יותר עניינית. אני גם לא מוכן לשאת מבחינה רגישת רצח, וגם זה קיים בתורה. ובנאדם שמסוגל לשאת את זה מבחינה רגשית, זה לא בנאדם שחי במאה הזאת בצורה חופשית.

הבעיה היום בדת היא שהיא מסתכלת על התורה כאל הדבר המושלם, ולצערי זה ממש לא המצב. התורה לא מושלמת בכלל, ויש בה המון חלקים שנראה כאילו שאדם קיצוני מאוד כתב אותם- והנקודה שאני אסיים איתה את הדיון הזה מבחינתי היא נקודה שהעליתי בפניך גם בסקייפ- אדם שאינו מאמין, וכופר במצוות התורה שבין אדם לאלוהיו, כגון שמירת השבת, הנו אדם שנידון לסקילה באבנים לפי מצוות ה'. אני מאוד מקווה שאתה לא חושב שהתורה מושלמת כשהיא תומכת, ואף מצווה על מעשים כאלה.
      נ.ב.
      בבקשה אל תגיד שוב את השטות הזאת של הבחינה הנפשית, זה לא יוציא אותך טוב כאן..

"היו לילות, אני אותם זוכר. אני אותם עד סוף ימי אשא"
    • ?אמרת שאלוקים יכול לטעות
      אם כן אז אלוקים הוא לא בן אדם או משהו שאפשר לדמיין וגם הוא לא טועה
      ואם לא סליחה

וגם
      התורה לא נראת לך משלמת כי אתה לא מבין אותה אם סתם תקרא אותה אתה תגיד מה למה מותר לעשות את זה ולמה לא את זה ואז תלמד אותה
      תבין .האדם לא מושלם הוא לא יכול להבין הכל
      ::S סליחה אם לא מבין מה כתבתי אני לא מנסח הכי טוב
      להיות חזק זה לא הכל
      להיות הכל זה לא חזק

• TheNonstop
      התגובה שלך מרגיזה.

ראשית אתה מתלונן שהנשים לא עובדות. אז זהו שנשים במגזר החרדי לרוב עובדות יותר מהגברים וברוב המוחלט הן המפרנס העיקרי של הבית בניגוד גמור לטענה שלך. מוזמן לבדוק סטיסטיקות באינטרנט

יותר מכך, הדעות שלך מבוססות על שנאה. הסיבה שאני יוצא בהצהרה הזאת היא כי אני בטוח אחרי שתיקנתי את האי דיוק עובדתי שאתה שמת לקריטריון להפליית נשים - אתה תסרב להודות שנשים אינם מופלות לרעה בציבור החרדי.

כלומר אני מסכים לחלוטין שזה לא מדד. אבל אתה לא הסכמת לזה. אתה שמת את זה כמדד כל עוד זה פועל נגד החרדים. ברגע שהפרכתי את זה - אתה תחפש דברים אחרים שיובילו אותך לאן שאתה רוצה להגיע. זה סוג של ספורט שאתה מעלה טענות שיכולות לפעול אך ורק לרעת כיוון אחד ומצפה מצד שני להוכיח שאין לו אחות כל פעם מחדש. זה לא צורה לדיון

אכן נשים אינם חלק מהמיניין והם אכן יושבות למעלה בבית כנסת בעזרת נשים בחושך של הדת החשוכה הזאת. אבל הנשים הם אלו שבחרו להיות שם לא פחות מאשר הגברים בחרו לשים אותם שם. אז אומנם בחברתך מקובל שנשים יושבות יחד עם גברים - בתרבויות אחרות זה לא ואולי זה ההבדל המוסרי בנינו.

אני גאה להיות חלק מתרבות מוסרית המיחסת לנשים אינטלגנציה מספיקה כדי להחליט אם לשבת למעלה ולא כופה עליהן להשתוות לגברים.

אני גאה להיות חלק מתרבות בה יש הכרה בהבדלים בין המינים ואין אובססיה הרסנית לשיוויון.

נשים מאז ומעולם מצאו את מקומן בחברה היהודית וגם כיום רוב מוחלט של הנשים הדתיות \ חרדיות - לא נוהרות לאותם מיניינים שיוויוניים ושומרות בהדיקות על אפלייתן. אבל זה פשוט כי הן לא יודעות מה טוב בשבילן.. מזל שאתם פה כדי לספר להן מה הן אמורות לרצות

יש נהורות שהיא כל כך מתקדמת - עד כדי שהיא מגיע לפאשיזם מהצד השני.
      תטא נמסרה.
    • גגגג- כשאישה בוחרת להשתייך לדת זה טוב ויפה. כשאישה פוחדת שאבא שלה יגיד עליה קדיש אם וכאשר היא תחזור בשאלה, והשמשפחה שלה תנתק איתה כל קשר במצוות הדת, פה הדת היפה הופכת לכת הרסנית.
      למה בדת מחנכים שמי שעוזב את הדת ימות, שאלוהים לא יסלח לו על זה וכ'ו, במקום לחנך לזכות האמוננ ולחופש המחשבה?

שלא תבין אותי לא נכון, גם לגברים בחברה החרדית יש את אותה הבעיה, כי כשגבר רוצה לחזור בשאלה, הוא יודע שהוא מתחיל כאדם ביום היוולדו, רק בודד לחלוטין ונטוש מכל מי שהכיר.

אל תתרץ את זה כקיצוניים, אני מדבר על יותר מדי שכונות חרדיות שמתנהגות באופן הזה, מרבית החרדים חיים בעולם של כפייה פסיכולוגית.

להגיד את מה שאמרת, זה רק אומר שלנשים לא אכפת לקבץ נדבות ולקבל תרומות על ימין ועל שמאל כשאין די כסף למחייה בבית, כי הגבר למעשה עסוק בלימודי תורה. משפחה למופת :)

אתה צריך לזכור שכשאתה מדבר על בחירה, הבחירה צריכה לכלול יותר מאפשרות אחת, משהו שלא קיים בחברה החרדית. וגם בהרבה מקומות בחברה הדתית, למרות ששם יש קצת יותר פתיחות.

שים לב שכל הדברים האלה, ועוד לא דיברנו על הנושא של הקהילה הגאה החברה החרדית, שגם שם מדובר בנידוי ובישיבת שבעה על האדם שמגלה את עצמו.

נ.ב
      להגיד שהנאורות גובלת בפאשיזם לצד השני? די נו באמת.. ואתם אומרים כל הזמן שאנחהו מדברים על קיצוניים. קצת נסחפת במשפט הזה חבר :)

נתן- להגיד שאני חושב שהתורה לא מושלמת שאני לא מבין אותה, לא הופך את התורה למושלמת. אם התורה הייתה מושלמת, היא הייתה מובנת לכל קוראיה. הבנתי את מה שרשמת, וזה כמו שתגיד שיש שאלות שנאסר על האדם לשאול או לדעת, אני לא תומך בתפישה הזאת, ומעטים האנשים שמאמינים בה במאה הנוכחית. מעטים מאוד. בעצם, זו התפחשה של הדקטטורה, אם כך למעשה הודית בתגובתך שאתה תומך בשלטון הדקטטורי :)

זה לא בהכרח דבר רע לתמוך בדיקטטורה, יש לה יתרונות ויש לה חסרונות, כשם שלדמוקרטיה יש יתרונות וחסרונות. אבל חופש המחשבה הוא היתרון של הדמוקרטיה, ולא של הדיקטטורה.

בקיצור, אם תרצה תאמין, ואם לא תרצה אל תאמין, אבל אם תרצה לשכנע מישהו להאמין, אל תגיד לו שהוא לא אוהב את התורה כי הוא לא מבין אותה. אני מבין מה התורה אומרת, ודווקא מכיוון שאני מבין אותה אני חושב שהיא לא מושלמת.

• אתה לא מבין את כל התורה!
      גם אני לא!
      וגם אף אחד פה!
      .אתה יודע את כל התנך, משנה, גמרא
      שלא נדבר על הקבלה, תורת הסוד שתאמין לי אתה לא קרוב ללדעת את כולה.
      אף אחד פה לא יודע אפילו חצי מהתורה. ואת כל הסיבות לכל מצווה או איסור, ויש הרבה סיבות.
    • זה שתשים סימני קריאה בסוף כל משפט לא יהפוך אותך לצודק. כמו שאמרתי, אם התורה הייתה מושלמת, כל אדם היה יכול להבין אותה. יהיו הסיבות אשר יהיו, אם מישהו רוצה לתת לי איסורים, שיבוא מולי ויפרט לי באופן אישי אותן, מכיוון שרק ה' יכול לעשות את זה, ואני מאמין שלא קיבלתם ממנו את כל ההסברים, האמונה שלכם היא אמונה עיוורת, משהו שמזכיר מאוד רדיפה של כת.
      אתה רוצה לנהל דיון? תפרט את הסיבות שיש את האיסורים שציינתי, ואני אשקול אם הסיבות ראויות לכך שאתמוך בדת. כל עוד אתה לא יכול לפרט את הסיבות, האמונה שלך הנה אמונה עיוורת, ומן הסתם שלא אתמוך בכת שטוענת שאסור ואסור ואסור, ועכשיו קרבן.. אני מבין שחונכת על עקרונות הדת, ושלמת לקבל אותן כסוג של הכרח, המטרה שלי היא להראות לך גם את הצדדים האלה שהתורה אומרת לך לעצום בהם את העיניים. אני לא מכריח אותך להפוך לאדם של העידן המודרני, אין לי בעיה עם זה שאתה מאמין, וזו זכותך המלאה. יש לי בעיה עם זה שאתה עוצם עיניים מתי שהתורה אומרת לך לעצום עיניים, במקום להסתכל, אפילו עם עין אחת, ולבדוק האם היא לא מוליכה אותך לאיזה בור או תהום.

• אי אפשר ככה פתאום לבוא ולהגיד אני רוצה לדעת את כל התורה ואת כל הסודות והטעמים של כל מצווה ואיסור.
      זה כמו שאדם יגיע וירצה לדעת את כל המדע ואת כל הפרטים בזה.
      אתה צריך ללמוד, לחקור, כמו חכמי ישראל ולאט לאט תדע.
    • סוכן מכירות לא ישלח אותי לאינטרנט לקרוא על המוצר שלו, הוא יבוא ויגיד לי בדיוק למה אני צריך לקנות את המוצר שלו...
      אתה מנהל דיון, נכון? אם אין לך משהו שיכול לשכנע או לתרום לדיון, כנראה שהבמה הנכונה לדברים שלך היא לא דיון :)

• .אתה צודק
      .אם אתה רוצה להרחיב כל כך, אז דיון על דת זה דבר לא אפשרי בפורום
      'כמו שאמרתי, אם בן אדם יגיע ויגיד אני רוצה ללמוד את כל המדע אם כל הפרטים הכי קטנים והסיבות לכל דבר וכ
      .אתה לא תוכל לכתוב לו את זה כאן בפורום
      .זה דבר מורכב שאי אפשר ככה לענות, צריך ללמוד, לחקור כמו שאמרתי, ואז לאט לאט להבין

The post was edited 1 time, last by יעקב11 ().

• קורל -
      יש לי קצת בלגן עם הטיעונים שלך אז אני מקווה שאענה לעיניין.
      אתחיל מהסוף.
      ישנם מדינות באירופה שאנשים שיצביעו על קשר בין מהגרים למקרי פשע ינודו.
      בעיתון הנאור של המדינה פורסמה בעיה חסרת פיתרון כיוון שיש במדינה אנשים שלא ניתן להרוג.
      לאדם במדינה אסור לחשוב או להביע דבר נגד המהפכה החד מינית המודרנית מבלי שיחשב מוקצה מחמת מיאוס.
      הגזמתי? נסכים שלא להסכים כי זה גם קצת חורג מהנושא..

לגבי החינוך של ה"דת" - ראשית ישנם 2 מיליון איש במדינה שמחונכים דתית במידה כזאת או אחרת (ו2 מיליון זה גבול שרירותי ששמתי.. אפשר לדבר על יותר כמו שניתן גם על פחות)
      את באמת חושבת שהצלחת לשים אצבע על מכנה משותף בחינוך של כל האנשים האלו? אני יכול להעיד על עצמי שלא חונכתי כך. אם אתה רוצה להתחיל לספור כמה אנשיםכן - בהצלחה. אני מכיר את מה שאני מכיר. מניסיון החיים שלי אם מדברים איתי על אנשי שטן שאני לא מכיר - אני לא מאמין בהם. תקרא לי תמים מצידי
      שנית, אם אדם חושב שמי שיוצא בשאלה ירקב בגהינום לנצח נצחים - אני חושב שמחובתו להעביר את המסר הלאה. הטענה קיימת אך ורק מנקודת מבט שוללת. היא לא הגיונית

אדם הוא יצור חברותי. הוא נולד לתוך מערכת חברתית וחי שם. המערכת החברתית מגנה עליו פיזית ונפשית אך גם דורשת מהאדם להתאים את עצמו אליה. למשל מורה דתיה עלולה לסולק מבית ספר בשל אי התאמת. (קרה בעבר וקורה היום) נערה חילונית שתגיע לבית ספר עם מכנס זול - תספוג השפלות (גם כן קרה) בכוונה אני מביא דוגמאות "לא תקינות". זה אמור להעביר את הנקודה. לחברה יש קווים שבהם אתה חלק ממנה ונקודה מהרגע ואתה חורג ממנה אתה בחוץ. אצל אותם חרדים שבחיים לא פגשתי כנראה שלצאת בשאלה זה קו שאתה ממנו והלאה בחוץ. לא נעים להיות במקום הזה. אבל איזה טענה יש כלפהם? הילד בגד באבא לא פחות..
      האם זה סימן לחברה בריאה - ממש לא. האם זה אלמנטים של כת - .. ישנם כאלה. האם ניתן לדרוש מאבות להשלים עם מעשי ילדיהם ללא קשר לדעתם? בוא נגיד שישנם גם הורים אתאיסטים לחוזרים בתשובה שפגועים ממעשי ילדיהם.

לאותה אישה שהחליטה לקבץ נדבות כדי שבעלה יכול ללמוד תורה - אני מכיר בזכותה להחליט כך. והיא אכן בחרה בכך. ואני לא מזלזל בזכות הבחירה שלה.
      אם היא מקבצת נדבות בוא נגיד שאני הייתי פועל אחרת. אבל אם היא לא - זכותה
      לא כולם נולדו עם אותם תנאי התחלה. מבין התנאי התחלה לא כולם יודעים להוציא את המיטב עבור עצמם. מבין אלו שיודעים לא כולם רוצים. ובסופו של דבר כל אחד חי עם ההשלכות של הבחירות שלו מתוך אפשרויותיו.
      תטא נמסרה.
    • קורל לא אמרתי שיש שאלות שאסור לשאול
      יש זכות בחירה אדם יכול לבחור לאם הוא דתי או לא לא יקרה לא כלום בעולם הזה ואני לא יודע מה יקרה לו בעולם הבא הוא יהיה בגהנום לנצח יש איזה פסוק שאומר שגם הרשע יהיה נראה לי רק שנה לא יודע אם זה נכון

וגם
      אלה שחוזרים בשאלה ומנתקים קשרים עם ההורים או הפוך
      אין לי תשובה בכתב אולי במילים
      להיות חזק זה לא הכל
      להיות הכל זה לא חזק
    • גגגג-
      טוב אין לי באמת מה להגיד על זה חח
      אמרת את האמת, גם כשהיא לא בהכרח לטובת הדת בעידן המודרני.. לא בדיוק הבנתי בתגובה הזאת לאיפה אתה חותר כל כך. כי זה לא בעד ולא נגד הדברים שאמרתי, אני מניח שאתה מבין את הבעייתיות בחלק של החרדים..

נתן-
      לא ממש ענית לי לחלק של מושלמות התורה, או שכבר התייחסת לתגובות שנתתי בהמשך, אני לא ממש סגור על זה :)

11Natan wrote:

אלה שחוזרים בשאלה ומנתקים קשרים עם ההורים או הפוך
      בד"כ, לפחות לפי הדברים שאני שמעתי ושומע, הניתוק מגיע מהצד של ההורים, בעיקר מהצד של האבות. רק כדי להבהיר עד כמה הדבר הזה מזעזע אותי, אפילו חיות לא נוטשות את הצאצאים שלהן, ובטח שלא אומרים עליהן קדיש בעודם בחיים.
      התפקיד של ההורים הוא לשמור ולהגן על הילדים/הצאצאים שלהם בכל מחיר, ולא משנה מה הדרך שבה בחרו הילדים.

• הטיעון של אנשים לא מסוגלים להבין את התורה, הוא טיפשי ברמה של ״נסתרות דרכי האל״
      ואיך זה בדיוק בא בתשובה לטיעונים שעלו פה?

הסיבה היחידה שבן אדם לא יכול להבין את התורה, היא פשוטה מאוד. התורה נכתבה לפני מאות שנים, מדובר פה על זמנים שונים מאוד.

נתן
      מעטים מאוד ממשיכים כרגיל
      מדובר פה על הסתה לאורך כל חייו של תלמיד הישיבה (מדבר פה על ישיבות מסוימות. בחלק מהישיבות יש שפיות)
      שהומוסקסואליות היא מחלה, הפרעה נפשית ותו לא. תחשוב מה עובר על תלמיד שמגלה שהוא הומו סקסואל, אבל כל מה שהוא יודע על כך זה שזו מחלה ודבר רע, והוא שמע מקרים שתלמידי ישיבה יצאו מהארון והוגלו מהחברה.
      החברה החרדית מתקדמת למקום מאוד לא טוב. נוצר מצב שחלק גדול מהאוכלוסיה נשאר מאחור, עשרות שנים מבחינת תפיסות, והפער רק הולך וגדל.
      בעקבות הגדילה בכמות היוצאים מהארון, ההסתה גדלה, מה שגורם לשנאה רבה יותר, והגדלת הפערים בין חרדים וחילונים.
      אני חושב שאם העולם החרדי רוצה להשתמר כמו שהוא, הרבנים צריכים להחליט באילו נושאים מתקדמים, ועל אילו עקרונות שומרים. כרגע הרבנים מתנגדים לכל טכנולוגיה, ממש כמו ילד קטן שאומר ״לא״ על כל דבר שהוריו מתיעים לא. ראה ערך: טלפונים חכמים, טלוויזיות, מחשבים, סטרימרים וכו׳
      בנוסף אשמח אם תרחיבו על מנהג הטלוויזבל

חשוב לי להדגיש שהשנאה שלי היא לא כלפי האנשים עצמם, יש לי קרובי משפחב שהם חרדים וגרים בקהילה חרדים, אני בקשר מעולה איתם ואנחנו נפגשים המון, כמשפחה.
      יש לי הרבה ביקורת כלפי יכולות הסקת המסקנות הלוקות בחסר של חלק מהרבנים, בקרוב בטח אפתח על זה פוסט\אגיב פה :)
      אני מדבר על המשפט גדי בחלב אימו, חוקי השבת השונים, ההתפתחות של הדת וכו׳

כתב השנה 2016
      "עם פרחים
    • TheNonstop wrote:

הטיעון של אנשים לא מסוגלים להבין את התורה, הוא טיפשי ברמה של ״נסתרות דרכי האל״

ואיך זה בדיוק בא בתשובה לטיעונים שעלו פה?

הסיבה היחידה שבן אדם לא יכול להבין את התורה, היא פשוטה מאוד. התורה נכתבה לפני מאות שנים, מדובר פה על זמנים שונים מאוד.
      .התורה היא לא טקסט שאתה אמור לקרוא ולהבין את כל מה שה' רוצה שתבין
      .התורה היא מלאה ברמזים, דרשות ודברים נסתרים, שרק שאחרי שאתה לומד לעומק אתה מגיע אליהם

!?פעם למדת קצת גמרא? קבלה? שאתה טוען שזה שטויות

. ועוד משהו, לגבי "נסתרות דרכי ה'", זה טיעון בכלל לא טיפשי, זה טיעון נכון לגמרי
      אתה צריך להבין, ה' הוא לא בן אדם עם שכל כמו שלנו, שהוא קצת עם כוחות על טבעיים והחליט שהוא רוצה לתת לנו חוקים אז הוא כתב ספר שבו כתוב את כל החוקים שהוא רוצה שנעשה, ואנחנו צריכים לעשות. לא! ה' הוא משהו שאי אפשר לדמיין, אין לו צורה גוף ושכל, הוא משהו מעל הטבע, החומר, לכן גם למצוותיו, לעונשיו ולדרכיו יש סיבות רוחניות הרבה יותר גבוהות מהרמה שלנו, מהטבע, ומהחומר, ולכן אנחנו לא מבינים זאת.י
      זה כמו אבא וילד, הילד כל הזמן מבקש מאבא "תן לי סוכריה", "תן לי סוכריה", בפעם הראשונה-האבא נותן. אבל לפעמים האבא כבר אומר "די מספיק, זה לא בריא", והילד לא מבין זאת, שזה מזיק לו. אז הוא מבקש שוב, והאבא לא מסכים. הילד חושב שהאבא סתם רע אליו, ואין לו סיבה למה הוא לא נותן, כי הילד עדיין לא ברמה מספיקה כדי להבין שזה לא בריא.
      ככה גם אנחנו לפעמים ה' נותן לנו עונש, ואנחנו באמת לא מבינים למה, אנחנו חושבים שה' סתם נתן לנו ושה' רע אלינו, כי אנחנו לא מבינים שזה בעצם טוב לנו, ואנחנו צריכים את זה, וזה לא סתם, יש סיבה.י

The post was edited 2 times, last by יעקב11 ().